...

TEST

Resim

Li-Fi temel olarak Wi-Fi ile aynı. Sadece bir fark var o da radyo sinyalleri kullanmak yerine LED ışıkları kullanması. Wi-Fi frekans yöntemi ile çalıştığı için yoğunluk ve frekans bozulması gibi etkenlerden dolayı kopma ve yavaşlama sorunları yaşamaktayız. Wi-Fi teknolojisine alternatif bu teknoloji 2011 yılında Prof. Harald Haas tarafından bulundu.

Li-Fi, çalışması için bir alıcı foto-dedektör bir de sinyali işleyip aktaracak bir ekipmana ihtiyaç duyuyor. LED yarı iletken olması sebebiyle gönderilen enerji algılayamayacağımız kadar kısa sürede artırılıp azaltılabiliyor. LED lambada bulunacak olan sinyal işleme donanımı ile iletilebilir hâle gelen veriler gönderilecek ve cihaz tarafında foto-detektör ile algılanacak. Aktarılan veri işlenecek, dönüştürülecek ve internet, video, ses dosyaları erişimimize sunacak.
Wi-Fi, geniş bir kapsama alanına sahip olabilir ve radyo sinyalleri duvarı da geçerek, hedefine ulaşabiliyor ama Li-Fi daha dar bir alanda, alıcı verici mantığıyla çalışan bir sistem. Böylece hem daha güvenli hem de daha hızlı bir teknoloji. %75’e varan veri tasarrufu sağlayan Li-Fi 100 kata kadar hızlı internet imkanı sağlıyor.

Bu içerik 06.11.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 71 kez okundu.